- Adjustable line guide allows easy data entry and holds papers in place
- Accommodates both letter-size and legal-size documents
- Nonskid bottom to stay secure on worksurfaces; folds flat for storage
- Holds up to 150 sheets
<
>
3M Desktop Document Holder
12.1" Height x 9.7" Width x 2" Depth - Black, Silver
Product Code: MMMDH340MB
Product Unit: Each
66 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: BSN267405551 Stock Available
-
Product Code: BSN3655066089 Stock Available
-
Product Code: HEWF6U19AN1134 Stock Available
-
Product Code: HEWL0S61AN670 Stock Available
-
Product Code: HEWL0S64AN622 Stock Available
-
Product Code: HEWL0S67AN655 Stock Available
-
Product Code: MMMLS851G220 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | DH340MB |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | 3M |
| Product Name | Desktop Document Holder |
| Marketing Information | Document holder features a sturdy, stable design with nonskid bottom that stays secure on worksurfaces. Versatile sliding clip accommodates both portrait and landscape documents. Grooved ledge and clip hold up to 150 sheets of paper and oversized documents. Adjustable line guide allows for easy data entry and keeps papers from blowing away. Fold document holder flat for easy storage. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Copy Holder |
Technical Information
| Lock | No |
| Stackable | No |
Physical Characteristics
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Height | 12.1" |
| Width | 9.7" |
| Depth | 2" |
| Weight (Approximate) | 1.20 lb |
Miscellaneous
| Additional Information |
Sheet Capacity: 150 Sheets |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Taiwan |
Overview
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.