- Mid-range rubber content and high tensile strength
- Good firm stretch and count per pound
- For industrial applications and everyday office use
- Made in USA using globally sourced materials
- 3-1/2" x 1/4"; approximately 320 bands
<
>
Alliance Rubber Advantage Rubber Bands
Size: #64 - 3.5" Length x 0.3" Width - Natural - 1 Box
Product Code: ALL26645
Product Unit: BX1
486 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: ABFDC4705941 Stock Available
-
Product Code: ALL26335171 Stock Available
-
Product Code: BSN24306847 Stock Available
-
Product Code: BSN366128362 Stock Available
-
Product Code: GOJ365912CT1106 Stock Available
-
Product Code: LAPAP8511340 Stock Available
-
Product Code: LEXB341H0014 Stock Available
-
Product Code: LLR19764159 Stock Available
-
Product Code: SAN2103011316 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Alliance Rubber Company |
| Manufacturer Part Number | 26645 |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubberband.com |
| Brand Name | Alliance Rubber |
| Product Line | Advantage |
| Product Name | Advantage Rubber Bands |
| Marketing Information | This No. 64 rubber band for everyday use offers a mid-range rubber content. Advantage rubber bands are recommended for industrial applications where a sturdy band with higher tensile strength is required. The number count of the rubber bands is approximate. |
| Packaged Quantity | 1 Box |
| Product Type | Rubber Band |
Product Information
| Size Standard | #64 |
| Pack Weight | 1 lb |
| Application/Usage | Industrial Applications |
Physical Characteristics
| Color Family | Other |
| Product Color | Natural |
| Width | 0.3" |
| Length | 3.5" |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: ALL20645164 Stock Available
-
Product Code: ALL2505556 Stock Available
-
Product Code: ALL26845189 Stock Available
-
Product Code: ALL37646139 Stock Available
-
Product Code: BSN1572663 Stock Available
-
Product Code: BSN15727111 Stock Available
-
Product Code: BSN15751518 Stock Available