- Fits easily into a pocket or purse
- Chipboard on front and back protects your notes and offers convenient writing support
- Gregg-ruled with 11/32" spacing between lines
- Wire binding at the top
- 70 Sheets; 30% post-consumer material
<
>
Ampad Earthwise Reporter's Notebook
70 Sheets - Wire Bound - Front Ruling Surface - 0.34" Ruled - 15 lb Basis Weight - 4" x 8" Sheet Size - White Paper - WireLock, Chipboard Backing, Micro Perforated, Easy Tear, Snag Resistant - Recycled - 1 Each
Product Code: TOP25280
Product Unit: Each
337 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: ACM139012070 Stock Available
-
Product Code: BSN65646611 Stock Available
-
Product Code: BSN6565013629 Stock Available
-
Product Code: MMM680HVSH242 Stock Available
-
Product Code: MMM680HVSHR206 Stock Available
-
Product Code: MMM810P10K701 Stock Available
-
Product Code: MMMC60BK719 Stock Available
-
Product Code: MMMDS10079 Stock Available
-
Product Code: REARR37601 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | TOPS Products |
| Manufacturer Part Number | 25280 |
| Manufacturer Website Address | http://www.tops-products.com |
| Brand Name | Ampad |
| Product Line | Earthwise |
| Product Name | Earthwise Reporter's Notebook |
| Marketing Information | Reporter's notebook fits in a pocket or purse. WireLock binding at top secures the wire ends to prevent snagging. Chipboard in front and back protects your notes and offers convenient writing support. Notebook contains 70 white sheets of 15 lb. paper. Each sheet is Gregg-ruled with 11/32" spacing between lines and microperforated for easy removal. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Notebook |
Product Information
| Number of Sheets | 70 |
| Sheet Color | White |
| Sheet Size | 4" x 8" |
| Basis Weight | 15 lb |
| Ruling Surface Side | Front |
| Front Lines Space | 0.34" |
| Binding Type | Wire Bound |
| Binding Location | Top |
| Features |
|
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 100% |
| Post-consumer-waste% | 30% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
Overview
70 Sheets - Wire Bound - Front Ruling Surface - 0.34" Ruled - 15 lb Basis Weight - 4" x 8" Sheet Size - White Paper - WireLock, Chipboard Backing, Micro Perforated, Easy Tear, Snag Resistant - Recycled - 1 Each
Also Consider
-
Product Code: BSN1097266 Stock Available
-
Product Code: MEA05512BD337 Stock Available
-
Product Code: MEA72873113 Stock Available
-
Product Code: ROA7726094 Stock Available
-
Product Code: ROA77308208 Stock Available
-
Product Code: ROA77333371 Stock Available
-
Product Code: SPR8325014207 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: MEA450048293 Stock Available
-
Product Code: MEA72456506 Stock Available
-
Product Code: MEA84002924 Stock Available
-
Product Code: MEA840029A151 Stock Available
-
Product Code: MEA840030125 Stock Available
-
Product Code: PACPMMK37101DE40 Stock Available
-
Product Code: UNV20930858 Stock Available