- Provides vertical cable management with a set of 10 rings
- Includes an installation guide for straightforward setup
- Measures 107 mm in height, 53 mm in width, and 18 mm in depth
- Weighs only 0.04 lb, making it easy to handle and install
<
>
APC by Schneider Electric Toolless Cable Management Rings (Qty 10)
Ring - Black - Plastic - 1 Each
Product Code: APWAR7540
Product Unit: Each
Out of Stock
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Manufacturer Part Number | AR7540 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Product Model | AR7540 |
| Product Name | Toolless Cable Management Rings (Qty 10) |
| Marketing Information |
It is a vertical cable manager with rings, designed for NetShelter enclosures. It helps eliminate cable stress and maintain a neat, organized cable layout within an enclosure. It comes in a set of 10 and is black in color. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Cable Tying |
Product Information
| Cable Manager Type | Ring |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Plastic |
| Height | 2.09" |
| Width | 4.21" |
| Depth | 0.71" |
| Weight (Approximate) | 0.64 oz |
| Mounting Preference | No Preference |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards | Free of Substances of Very High Concern above the threshold |
| RoHS Exemption Information | https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Declaration+of+Conformity+%28Sustainability%29&p_Doc_Ref=AR7540_ROHS_DECLARATION&p_FileName=AR7540KIT_ROHS_DECLARATION_US.pdf |
| WEEE Statement | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins. |
| REACH Declaration URL | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=exportPdfReach&pid=384164959&lang=en-us |
| EU RoHS Declaration URL | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=384164959&lang=en-us |
| Environmental Profile Availability | https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Environmental+Disclosure&p_Doc_Ref=ENVPEP1512008_EN |
| End of Life Manual Availability | https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Circularity+Profile&p_Doc_Ref=ENVEOLI1512008_EN |
| Product Take Back Program | No |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| For Country/Region | United States |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
| Additional Warranty Information | 2 years repair or replace |
Overview
Ring - Black - Plastic - 1 Each
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.