- 20% thicker than ordinary sheets and great for vibrant flyers, bulletins and more
- Compatible with copiers and laser/inkjet printers
- Acid-free and lignin-free
- Pair with Astrobrights cardstock (sold separately) for brightly colored projects
- Templates available online
<
>
Astrobrights Color Copy Paper "Happy" , 5 Assorted Colours
Letter - 8 1/2" x 11" - 24 lb Basis Weight - Acid-free, Lignin-free - Cosmic Orange, Solar Yellow, Terra Green, Venus Violet, Fireball Fuchsia - 500 / Ream
Product Code: WAU21289
Product Unit: RM500
170 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: BSN366659 Stock Available
-
Product Code: LAPAP8511365 Stock Available
-
Product Code: NAT0105752 Stock Available
-
Product Code: QUA3789247 Stock Available
-
Product Code: SPR051214087 Stock Available
-
Product Code: WAU20270109 Stock Available
-
Product Code: WAU22531369 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Neenah Paper, Inc |
| Manufacturer Part Number | 21289 |
| Manufacturer Website Address | http://www.neenahpaper.com |
| Brand Name | Astrobrights |
| Product Name | Color Copy Paper "Happy" , 5 Assorted Colours |
| Marketing Information | Create attention-getting notices, flyers, announcements, bulletins and more. Premium paper comes in an assortment of vivid colors. 24 lb. paper is 20 percent thicker than ordinary sheets and ideal for everyday use. Each sheet is acid-free and lignin-free. Paper is compatible with copiers, offset printers, laser printers and inkjet printers. |
| Packaged Quantity | 500 / Ream |
| Product Type | Colored Paper |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" x 11" |
| Basis Weight | 24 lb |
| Print Technology |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Multicolor |
| Product Color |
|
| Weight (Approximate) | 6 lb |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Letter - 8 1/2" x 11" - 24 lb Basis Weight - Acid-free, Lignin-free - Cosmic Orange, Solar Yellow, Terra Green, Venus Violet, Fireball Fuchsia - 500 / Ream
Also Consider
-
Product Code: HAM1036711020 Stock Available
-
Product Code: HAM1044631314 Stock Available
-
Product Code: WAU21011137 Stock Available
-
Product Code: WAU21031370 Stock Available
-
Product Code: WAU21859252 Stock Available
-
Product Code: WAU22581378 Stock Available
-
Product Code: WAU22651336 Stock Available
Accessories
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.