- TrueBlock Technology completely covers everything underneath
- Customize labels with free online tools
- Ideal for color-coding your file folders and more
- Compatible with laser and inkjet printers
- Permanent labeling solution
<
>
Avery® File Folder Labels, 2/3" x 3-7/16" , 1,500 White Labels (5366)
x 2/3" Width x 3 7/16" Length - Permanent Adhesive - Rectangle - Inkjet, Laser - Matte - White - Paper - 30 / Sheet - 50 Total Sheets - 1500 Total Label(s) - For Label Printer - 1500 / Box
Product Code: AVE5366
Product Unit: BX1500
308 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: FEL7211253 Stock Available
-
Product Code: GOJ902712361 Stock Available
-
Product Code: LAPAP8511365 Stock Available
-
Product Code: OIC2226219 Stock Available
-
Product Code: SWI35319515 Stock Available
-
Product Code: SWI38101392 Stock Available
-
Product Code: SWI405011267 Stock Available
-
Product Code: TRPTLP606USB22 Stock Available
-
Product Code: XST4031181 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Avery |
| Manufacturer Part Number | 5366 |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Brand Name | Avery® |
| Product Line | TrueBlock |
| Product Name | File Folder Labels, 2/3" x 3-7/16" , 1,500 White Labels (5366) |
| Marketing Information | Create professional-looking file folder labels for easy and quick file identification. Labels with TrueBlock completely cover everything underneath so you can reuse mailing tubes, boxes and more. Bright white labels have permanent adhesive that sticks without lift or curl. Each sheet of labels is acid-free, jam-free and smudge-free. Each sheet has labels sized to fit 1/3-cut tabs. File folder labels are compatible with inkjet and laser printers. Avery offers many easy-to-use templates for Microsoft Word and other popular software programs. |
| Packaged Quantity | 1500 / Box |
| Product Type | File Folder Label |
Product Information
| Label Width | 2/3" |
| Label Length | 3 7/16" |
| Number of Sheets | 50 |
| Number of Labels per Sheet | 30 |
| Total Number of Labels | 1500 |
| Adhesive Type | Permanent |
| Shape | Rectangle |
| Print Technology |
|
| Finishing | Matte |
| Attachment Method | Adhesive |
| Printable | Yes |
| Features |
|
| Device Supported | Label Printer |
| Application/Usage | Multipurpose |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Paper |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
FSC Certified |
| Recycled | No |
| Recycled Content | 0% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Country of Origin | Mexico |