‹ Prev
Next ›
Bankers Box Recycled Stor/Drawer Steel Plus File Storage System
Internal Dimensions: 12.50" Width x 23.25" Depth x 10.38" Height - External Dimensions: 14" Width x 25.5" Depth x 11.5" Height - Media Size Supported: Letter - Heavy Duty - Stackable - Fiberboard, Steel, Plastic - Kraft, Green - For File - Yes - 6 / Carton
3 Stock Available
- Stacks 5 high
- The higher the drawer system stacks, the more space, time and money you save
- Removable rails for hanging files
- Steel support frame reinforces heavy-duty corrugate for added durability
- Reinforced plastic handle for easy drawer access
$252.51
Product Details
General Information
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 1231101 |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Brand Name | Bankers Box |
| Product Line | Stor/Drawer Steel Plus |
| Product Model | 1231101 |
| Product Name | Recycled Stor/Drawer Steel Plus File Storage System |
| Marketing Information | Eco-friendly storage drawer is made with a high percentage of recycled material and is designed to store your letter-size files. Steel support frame increases stacking strength and reinforces heavy-duty corrugate. FastFold One Step Setup makes box assembly fast and easy. Reinforced plastic handle provides easy drawer access. Storage drawer includes removable rails for hanging files and stacks up to five high. |
| Packaged Quantity | 6 / Carton |
| Product Type | Storage Case |
Product Information
| Case Style | Drawer |
| Media Size Supported | Letter |
| Handle | Yes |
| Strength | Heavy Duty |
| Stackable | Yes |
| Stacking Height | 5 Unit |
| Compartment Height | 10.38" |
| Compartment Width | 12.50" |
| Compartment Depth | 23.25" |
| Application/Usage | File |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Exterior Material |
|
| Height | 11.5" |
| Width | 14" |
| Depth | 25.5" |
| Weight (Approximate) | 4 lb |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards | TAA |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 100% |
| Post-consumer-waste% | 94% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
Overview
Bankers Box Recycled Stor/Drawer Steel Plus File Storage System
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: FEL00311101 Stock Available
-
Product Code: FEL0051114 Stock Available
-
Product Code: FEL00631019 Stock Available
-
Product Code: FEL0070911 Stock Available
-
Product Code: FEL0072436 Stock Available
-
Product Code: FEL0072535 Stock Available
-
Product Code: FEL072414 Stock Available
-
Product Code: FEL072422 Stock Available
-
Product Code: FEL0724369 Stock Available
-
Product Code: FEL1277535 Stock Available