- Tear-off lid ships attached to avoid lid loss
- Fits letter/legal-size files
- Basic-duty construction for moderate stacking and infrequent use
- Supports up to 450 lb
- Made from 60% recycled corrugated paper
<
>
Bankers Box STOR/FILE Storage Box
Internal Dimensions: 12" Width x 15" Depth x 10" Height - External Dimensions: 12.5" Width x 16.3" Depth x 10.5" Height - 450 lb - Media Size Supported: Letter, Legal - Lift-off Closure - Light Duty - Stackable - White, Blue - For File - Recycled - 12 / Carton
Product Code: FEL00703
Product Unit: CT12
335 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: HEWC8765WNOut of Stock
-
Product Code: HEWC8766WN9 Stock Available
-
Product Code: HEWCF413A106 Stock Available
-
Product Code: HEWCN053AN28 Stock Available
-
Product Code: LAPAP1117227 Stock Available
-
Product Code: LAPAP8511349 Stock Available
-
Product Code: LAPAP8511TOG487 Stock Available
-
Product Code: LAPAP8514350 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 00703CT |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Brand Name | Bankers Box |
| Product Line | Stor/File |
| Product Name | STOR/FILE Storage Box |
| Marketing Information | Basic-duty boxes offer double-end, single-side, double-bottom construction for storage with or without shelving. Use boxes to store letter-size or legal-size files. Liftoff lid ships attached and tears off for use so no missing lids. Average amount of evenly distributed weight that can be safely stacked on top of each box is 450 lb. Storage box contains a high percentage of recycled material. |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Product Type | Storage Case |
Product Information
| Case Style | Box |
| Weight Capacity | 450 lb |
| Media Size Supported |
|
| Closure Type | Lift-off |
| Strength | Light Duty |
| Stackable | Yes |
| Stacking Strength | 450 lb |
| Compartment Height | 10" |
| Compartment Width | 12" |
| Compartment Depth | 15" |
| Application/Usage | File |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Height | 10.5" |
| Width | 12.5" |
| Depth | 16.3" |
| Weight (Approximate) | 1.10 lb |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 60% |
| Post-consumer-waste% | 50% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
Overview
Also Consider
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: FEL0001281 Stock Available
-
Product Code: FEL00311103 Stock Available
-
Product Code: FEL0051140 Stock Available
-
Product Code: FEL00705105 Stock Available
-
Product Code: FEL007330134 Stock Available
-
Product Code: FEL00789121 Stock Available
-
Product Code: FEL008620165 Stock Available
-
Product Code: FEL008630130 Stock Available
-
Product Code: FEL0724371 Stock Available
-
Product Code: FEL1211295 Stock Available