‹ Prev
Next ›
Boss Heavy Duty Task Chair- 400 lbs
Black Seat Color - Crepe Fabric Seat Material - Black Back Color - Crepe Fabric Back Material - Black Frame Color - 5-star Base - Armrest - 1 Each
Ships in 3-5 Business Days
Out of Stock
Non-Returnable
- Enhanced stability thanks to dual-wheel casters and steel base
- Adjustable arms for a perfect, customizable resting position
- Easy seat-height adjustments for personalized use
- Spring-tilt mechanism for additional customization
- Heavy-duty to hold 400 lb. capacity
$265.00
Product Details
General Information
| Manufacturer | Norstar Office Products Inc |
| Manufacturer Part Number | B996 |
| Manufacturer Website Address | http://www.bosschair.com |
| Brand Name | Boss |
| Product Model | B996 |
| Product Name | Heavy Duty Task Chair- 400 lbs |
| Marketing Information | Heavy-Duty Task Chair features a strong, 27" steel base with 2" dual-wheel casters for durable support and easy mobility. Adjustable arms on the chair can be moved up or down to ensure a perfect fit for most users regardless of height or the length of their arms. Pneumatic gas lift provides easy seat-height adjustments to help you find the personalized sitting style that suits you and your work environment. Spring-tilt mechanism allows you to change the angle of the entire seat relative to the floor and to transfer some of your upper body weight to the backrest of the chair. Task chair supports up to 400 lb. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Chair |
Product Information
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Adjustable Back | No |
| Adjustable Arm | Yes |
| Maximum Load Capacity | 400 lb |
| Seat Material | Crepe Fabric |
| Seat Color | Black |
| Minimum Seat Height | 18.50" |
| Maximum Seat Height | 21.50" |
| Seat Width | 22.50" |
| Seat Depth | 20.50" |
| Back Material | Crepe Fabric |
| Back Color | Black |
| Back Height | 25" |
| Back Width | 21.50" |
| Arm Color | Black |
| Arm Height | 30.50" |
| Frame Color | Black |
| Base Shape | 5-star |
| Base Material | Steel |
| Number of Casters | 5 |
| Height Adjustment Type | Pneumatic |
| Armrest | Yes |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Casters | Yes |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Height | 43" |
| Width | 29" |
| Depth | 30" |
Miscellaneous
| Assembly Required | Yes |
| Environmental Certification | Materials Analytical Services (MAS) Certified Green |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 6 Year |
Overview
Boss Heavy Duty Task Chair- 400 lbs
Also Consider
-
Product Code: HONIWMMKD2FC10DOut of Stock
-
Product Code: HONSVTM2FCP10DW18 Stock Available
-
Product Code: HONSVTM2FCP19DWOut of Stock
-
Product Code: HONSVTM2FCP22DWOut of Stock
-
Product Code: HONSVTM2FCP46DWOut of Stock
-
Product Code: HONSVTM2FCP82DWOut of Stock
-
Product Code: LLR4184212 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: BSXVL581ES10T6 Stock Available
-
Product Code: BSXVL582ES10TOut of Stock
-
Product Code: HONI2M2AMLC98TKOut of Stock
-
Product Code: HONI2UL2AC10TKOut of Stock
-
Product Code: HONIW103CU101 Stock Available
-
Product Code: HONSVM1ALC10TK4 Stock Available
-
Product Code: HONSVR1AILC10TK8 Stock Available
-
Product Code: HONSVU1ACLC10TKOut of Stock
-
Product Code: HONSVU1ACLC90TKOut of Stock