‹ Prev
Next ›
Bostitch PowerCrown Premium Staples
1/4" Leg - 1/2" Crown - Chisel Point - Silver - High Carbon Steel - 2" Height x 1.5" Width x 4.4" Length - 210 Per Strip - 1 Box
88 Stock Available
- High-carbon steel wire with a PowerCrown for extra force
- Finely chiseled points deliver optimal penetration
- 1/4" (6mm) leg length
- Comes in full strips (210 staples / strip)
- For use with Bostitch B8 Staplers
$5.58
Product Details
General Information
| Manufacturer | Amax Inc |
| Manufacturer Part Number | STCRP2115-1/4 |
| Manufacturer Website Address | http://www.amaxproducts.com |
| Brand Name | Bostitch |
| Product Line | PowerCrown |
| Product Model | BOSSTCRP211514 |
| Product Name | PowerCrown Premium Staples |
| Marketing Information | Engineered for impressive performance, PowerCrown staples feature a unique crown at the top of the staple that flattens when driven down during stapling. Forced outward, the legs are better supported by the stapler magazine throughout the drive, resulting in more stapling force and reduced staple buckling. Staples are made from high carbon steel wire with finely chiseled points for maximum sheet capacity. Use in Bostitch EZ Squeeze 50 (B850-BLK), B8 PowerCrown Flat Clinch Premium (B8RC-FC), B8 PowerCrown Compact Premium (B8RC-2G), B8 PowerCrown Travel/Desktop (B8RC), B8 Impulse 45 Electric (B8E-VALUE) for 20-sheet jobs, B8 Xtreme Duty Plier (B8HDP) for 20-sheet jobs and B8 Heavy-duty Plier (02245) for 20-sheet jobs. |
| Packaged Quantity | 1 Box |
| Product Type | Staples |
Product Information
| Staple Per Strip | 210 |
| Leg Length | 1/4" |
| Crown Width | 1/2" |
| Strip Length | Full |
| Features | Chisel Point |
Physical Characteristics
| Color Family | Silver |
| Product Color | Silver |
| Product Material | High Carbon Steel |
| Height | 2" |
| Width | 1.5" |
| Length | 4.4" |
| Weight (Approximate) | 4.80 oz |
Miscellaneous
| Additional Information | B8 |
| Compatibility |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Overview
Bostitch PowerCrown Premium Staples
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: AVE11025220 Stock Available
-
Product Code: BICGSM609BKOut of Stock
-
Product Code: BSN329544159 Stock Available
-
Product Code: BSN366124455 Stock Available
-
Product Code: ITA300162783 Stock Available
-
Product Code: LAPAP8511403 Stock Available
-
Product Code: TOP25093BD69 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AVE11025220 Stock Available
-
Product Code: BICGSM609BKOut of Stock
-
Product Code: BSN329544159 Stock Available
-
Product Code: BSN366124455 Stock Available
-
Product Code: ITA300162783 Stock Available
-
Product Code: LAPAP8511403 Stock Available
-
Product Code: TOP25093BD69 Stock Available