- 2 triggers on rings for easy access to your documents
- PVC-free, nonstick poly covering for durability
- 2 inside pockets for extra document storage
<
>
Business Source Basic Round Ring Binders
1 1/2" Binder Capacity - Letter - 8 1/2" x 11" Sheet Size - 350 Sheet Capacity - 3 Ring - Fastener: Round Ring - Pocket: Internal - Polypropylene, Chipboard - Dark Blue - 1.02 lb - Exposed Rivet, Sturdy - 1 Each
Product Code: BSN28551
Product Unit: Each
214 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: ACC259781547 Stock Available
-
Product Code: ACC47078Out of Stock
-
Product Code: MMM38504RD204 Stock Available
-
Product Code: MMM6835CB2253 Stock Available
-
Product Code: MMM810K3214 Stock Available
-
Product Code: SWI35312394 Stock Available
-
Product Code: SWI354503230 Stock Available
-
Product Code: SWI74701596 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 28551 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Basic Round Ring Binders |
| Marketing Information | Basic round-ring binder features two triggers on the ring mechanism that provide easy access to your documents. Back-mounted metal rings allow pages to lie flat. 1-1/2" capacity holds up to 350 letter-size sheets. Clear pockets on the inside covers offer extra document storage with a 30-sheet capacity for each pocket. Design also features a sturdy chipboard core and exposed rivets. Three-ring binder is made of polypropylene. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Reference Binder |
Product Information
| Binder Capacity | 1 1/2" |
| Sheet Capacity | 350 |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Number of Rings | 3 |
| Fastener Type | Round Ring |
| Pocket Location | Internal |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color | Dark Blue |
| Material |
|
| Weight (Approximate) | 1.02 lb |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Overview
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.