‹ Prev
Next ›
Business Source Diagonal Seam No. 9 Envelopes
Business - #9 - 3 7/8" Width x 8 7/8" Length - 24 lb - Gummed - White - Wove - 500 / Box
16 Stock Available
- Fully gummed flap creates secure closure to prevent peeling during delivery
- Cost-efficient design keeps shipping costs to a minimum
- 24 lb. stock produces high-quality look and feel
- Perfect for businesses, schools, personal use and more
$45.73
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 04469 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Diagonal Seam No. 9 Envelopes |
| Marketing Information | No. 9 business envelopes are good for everyday mailing. Traditional design includes 24 lb., white wove stock, diagonal seam and fully gummed flaps. |
| Packaged Quantity | 500 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Business |
| Mailer/Envelope Classification | #9 |
| Mailer/Envelope Width | 3 7/8" |
| Mailer/Envelope Length | 8 7/8" |
| Basis Weight | 24 lb |
| Closure Type | Gummed |
| Seam | Diagonal |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Wove |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Overview
Business Source Diagonal Seam No. 9 Envelopes
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: BSN0442419 Stock Available
-
Product Code: BSN0442636 Stock Available
-
Product Code: BSN3667582 Stock Available
-
Product Code: BSN4210024 Stock Available
-
Catalog - #12 1/2 - 9 1/2" Width x 12 1/2" Length - 28 lb - Gummed - Brown Kraft - Kraft - 250 / BoxProduct Code: BSN421146 Stock Available
-
Product Code: BSN421155 Stock Available
-
Product Code: BSN4212028 Stock Available
-
Product Code: BSN421219 Stock Available
-
Product Code: QUA41415R18 Stock Available
-
Product Code: QUA418653 Stock Available