- Front window allows use with printed address to prevent reading errors
- Gummed flap creates secure closure to prevent peeling during transit
- 24 lb. stock produces high-quality look and feel
- Perfect for businesses, schools, personal use and more
<
>
Business Source Economical No. 10 Window Envelope
Single Window - #10 - 9 1/2" Width x 4 1/8" Length - 24 lb - White - 500 / Box
Product Code: BSN42251
Product Unit: BX500
185 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: BRTTZE1312PKG192 Stock Available
-
Product Code: BSN04646208 Stock Available
-
Product Code: BSN366128362 Stock Available
-
Product Code: BSN656393833 Stock Available
-
Product Code: HEWW2101A624 Stock Available
-
Product Code: HEWW2102A316 Stock Available
-
Product Code: HEWW2103A403 Stock Available
-
Product Code: MMM38504RD191 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 42251 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Economical No. 10 Window Envelope |
| Marketing Information | No. 10 window envelopes feature an economical side seam and a window with film cover. Oyster-white, corrugated, expandable box provides easy access to envelopes. 24 lb. |
| Packaged Quantity | 500 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Single Window |
| Mailer/Envelope Classification | #10 |
| Mailer/Envelope Width | 9 1/2" |
| Mailer/Envelope Length | 4 1/8" |
| Basis Weight | 24 lb |
| Seam | Side Seam |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Overview
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: BSN0442640 Stock Available
-
Product Code: BSN0454615 Stock Available
-
Product Code: BSN0464927 Stock Available
-
Product Code: QUA3819779 Stock Available
-
Product Code: QUA418655 Stock Available
-
Product Code: QUA4483468 Stock Available
-
Product Code: QUA54301Out of Stock
-
Product Code: UNV35264Out of Stock
-
Product Code: UNV35268Out of Stock
-
Product Code: UNV35270Out of Stock