‹ Prev
Next ›
Business Source Fold-back Binder Clips
Large - 2" Length x 2" Width - 1" Size Capacity - Black - Steel - 1 Dozen/Box - 10 / Bundle
1816 Stock Available
- Powerful grip tightly secures a 1" stack of paper in place
- Zinc-plated arms fold down to prevent snagging
- Single handle can be positioned upright to hang papers for display
- Perfect for everyday use in offices, classrooms and more
$28.90
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 36552BD |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Fold-back Binder Clips |
| Marketing Information | Fold-back binder clips deliver a powerful grip to hold large stacks of papers in place. Zinc-plated wire arms fold flat in front and back positions. Clips are made of tempered steel. |
| Packaged Quantity | 10 / Bundle |
| Product Type | Binder Clip |
Product Information
| Quantity Per Container | 1 Dozen/Box |
| Container Type | Box |
| Size Standard | Large |
| Size Capacity | 1" |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Width | 2" |
| Length | 2" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Overview
Business Source Fold-back Binder Clips
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BICBL11AST504 Stock Available
-
Product Code: BSN36550BX4520 Stock Available
-
Product Code: BSN3655126268 Stock Available
-
Product Code: BSN366141452 Stock Available
-
Product Code: BSN42250267 Stock Available
-
Product Code: BSN653681078 Stock Available
-
Product Code: LAPAP8511403 Stock Available
-
Product Code: LAPAP8511247 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: ACC72010728 Stock Available
-
Product Code: ACC72050777 Stock Available
-
Product Code: BSN3655054358 Stock Available
-
Product Code: BSN6536430642 Stock Available
-
Product Code: BSN65364BX2552 Stock Available
-
Product Code: UBR3600U062456 Stock Available
-
Product Code: UBR3604U0624168 Stock Available
-
Product Code: UBR3611U062415 Stock Available
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BICBL11AST504 Stock Available
-
Product Code: BSN36550BX4520 Stock Available
-
Product Code: BSN3655126268 Stock Available
-
Product Code: BSN366141452 Stock Available
-
Product Code: BSN42250267 Stock Available
-
Product Code: BSN653681078 Stock Available
-
Product Code: LAPAP8511403 Stock Available
-
Product Code: LAPAP8511247 Stock Available