‹ Prev
Next ›
Business Source Hardboard Clipboard
Standard - 9" x 12 1/2" Sheet Size - Hardboard - Brown - 6 / Bundle
573 Stock Available
- For writing on-the-go
- Smooth surface on both sides in case you need to take notes on the flip side
- Your forms and papers will stay in place with dependable metal clip
- Thick, durable hardboard
$14.78
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 65637BD |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Hardboard Clipboard |
| Marketing Information | Hardboard clipboard allows you to write in comfort without a desk. Secure your papers with the standard metal clip. Clipboard offers a smooth writing surface on both sides and is made of 1/8" thick hardboard. |
| Packaged Quantity | 6 / Bundle |
| Product Type | Clipboard |
Product Information
| Sheet Size | 9" Width x 12 1/2" Length |
| Sheet Thickness | 0.12" |
| Clip Material | Metal |
| Clip Strength | Standard |
| Board Material | Hardboard |
| Features | Smooth Writing |
Physical Characteristics
| Color Family | Brown |
| Product Color | Brown |
| Weight (Approximate) | 8 oz |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Overview
Business Source Hardboard Clipboard
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: AVE79193210 Stock Available
-
Product Code: BICBL11AST504 Stock Available
-
Product Code: BICGSM609BE1227 Stock Available
-
Product Code: BICGSM609BKOut of Stock
-
Product Code: BICMPP101410 Stock Available
-
Product Code: BICWOFQDP1WHI1061 Stock Available
-
Product Code: OIC2102210 Stock Available
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AVE79193210 Stock Available
-
Product Code: BICBL11AST504 Stock Available
-
Product Code: BICGSM609BE1227 Stock Available
-
Product Code: BICGSM609BKOut of Stock
-
Product Code: BICMPP101410 Stock Available
-
Product Code: BICWOFQDP1WHI1061 Stock Available
-
Product Code: OIC2102210 Stock Available