‹ Prev
Next ›
Business Source Heavy-duty Clasp Envelopes
Clasp - #35 - 5" Width x 7 1/2" Length - 28 lb - Clasp - Brown Kraft - Kraft - 1 Box
9 Stock Available
- Heavy-duty, 28 lb. Brown Kraft
- Metal clasp with rounded edges is plated for rust-resistance
- Open-end style construction with superior gumming on flap for a secure seal
$40.10
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 36672 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Heavy-duty Clasp Envelopes |
| Marketing Information | Heavy-duty clasp envelopes feature an open-end style and metal clasp with rounded edges. Metal clasp is plated for rust-resistance. Flap offers superior gumming to secure contents. 28 lb. |
| Packaged Quantity | 1 Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Clasp |
| Mailer/Envelope Classification | #35 |
| Mailer/Envelope Width | 5" |
| Mailer/Envelope Length | 7 1/2" |
| Basis Weight | 28 lb |
| Closure Type | Clasp |
| Closure Side | Open End |
| Features | Rust Resistant |
Physical Characteristics
| Color Family | Brown |
| Product Color | Brown Kraft |
| Product Material | Kraft |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Overview
Business Source Heavy-duty Clasp Envelopes
From the Manufacturer
Alternative Products
-
Product Code: BSN0442419 Stock Available
-
Product Code: BSN0442636 Stock Available
-
Product Code: QUA3775537 Stock Available
-
Product Code: QUA3778717 Stock Available
-
Product Code: QUA377906 Stock Available
-
Product Code: QUA3779711 Stock Available
-
Product Code: QUA544167 Stock Available
-
Product Code: QUA9333618 Stock Available
-
Product Code: QUA9333851 Stock Available