- Heavy-duty, 28 lb. Brown Kraft
- Reinforced-metal clasp with rounded edges is plated for rust-resistance
- Open-end style construction with superior gumming on flap for a secure seal
<
>
Business Source Heavy-duty Metal Clasp Envelopes
Clasp - #55 - 6" Width x 9" Length - 28 lb - Clasp - Kraft - Kraft - 100 / Box
Product Code: BSN36660
Product Unit: BX100
401 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: GJO240805445 Stock Available
-
Product Code: HEWCE255X45 Stock Available
-
Product Code: LAPAP8511365 Stock Available
-
Product Code: LAPAP8511TOG489 Stock Available
-
Product Code: LAPAP8514350 Stock Available
-
Product Code: LAPAP8514RMOut of Stock
-
Product Code: MMM65412SSCY275 Stock Available
-
Product Code: SWI35556353 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 36660 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Heavy-duty Metal Clasp Envelopes |
| Marketing Information | Heavy-duty clasp envelopes feature an open-end style, reinforced clasps, and deep gumming on flaps for a secure seal. Metal clasp with rounded edges is plated for rust-resistance. Large flap and superior gumming secure documents inside. 28 lb. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Clasp |
| Mailer/Envelope Classification | #55 |
| Mailer/Envelope Width | 6" |
| Mailer/Envelope Length | 9" |
| Basis Weight | 28 lb |
| Closure Type | Clasp |
| Closure Side | Open End |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Brown |
| Product Color | Kraft |
| Product Material | Kraft |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Overview
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: BSN0442462 Stock Available
-
Product Code: BSN0442641 Stock Available
-
Product Code: QUA3778738 Stock Available
-
Product Code: QUA3779025 Stock Available
-
Product Code: QUA377975 Stock Available
-
Product Code: QUA54301Out of Stock
-
Product Code: QUA544162 Stock Available
-
Product Code: QUA9333642 Stock Available
-
Product Code: QUA9333859 Stock Available