‹ Prev
Next ›
Business Source Micro-Perforated Legal Ruled Pads
50 Sheets - 0.34" Ruled - 16 lb Basis Weight - 8 1/2" x 11 3/4" Sheet Size - Canary Paper - Micro Perforated, Easy Tear, Sturdy Back - No - 1 Dozen
390 Stock Available
- Microperforated sheets allow clean, consistent page removal
- Chipboard backing offers sturdy writing surface for legible results
- Perfect for keeping notes, tracking ideas and more
$20.06
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 63105 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Micro-Perforated Legal Ruled Pads |
| Marketing Information | Writing pads feature microperforated sheets for clean tear-out and sturdy, 30 point chipboard backing. Each staple-bound pad contains 50 sheets of 16 lb. paper. Each sheet is legal/wide-ruled with 11/32" line spaces and a 1-1/4" left margin. |
| Packaged Quantity | 1 Dozen |
| Product Type | Notepad |
Product Information
| Number of Sheets | 50 |
| Sheet Color | Canary |
| Sheet Size | 8 1/2" x 11 3/4" |
| Basis Weight | 16 lb |
| Front Lines Space | 0.34" |
| Margin Left Space | 1.25" |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 5.50 lb |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
Overview
Business Source Micro-Perforated Legal Ruled Pads
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BSN3655054358 Stock Available
-
Product Code: BSN366124455 Stock Available
-
Product Code: BSN656373453 Stock Available
-
Product Code: GJO75626441 Stock Available
-
Product Code: LAPAP8511403 Stock Available
-
Product Code: MMM38504RD183 Stock Available
-
Product Code: PIL310201341 Stock Available
-
Product Code: PIL310211086 Stock Available
-
Product Code: SAN30001B2101 Stock Available
-
Product Code: SPR25226Out of Stock
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN3655054358 Stock Available
-
Product Code: BSN366124455 Stock Available
-
Product Code: BSN656373453 Stock Available
-
Product Code: GJO75626441 Stock Available
-
Product Code: LAPAP8511403 Stock Available
-
Product Code: MMM38504RD183 Stock Available
-
Product Code: PIL310201341 Stock Available
-
Product Code: PIL310211086 Stock Available
-
Product Code: SAN30001B2101 Stock Available
-
Product Code: SPR25226Out of Stock