‹ Prev
Next ›
Business Source No. 9 Double Window Invoice Envelopes
Double Window - #9 - 8 7/8" Width x 3 7/8" Length - 24 lb - Self-sealing - White - 500 / Box
43 Stock Available
- Security tint keeps information hidden from view for added privacy
- Self-sealing adhesive creates instant bond without moisture
- Perfect for sending checks, invoices, statements and more
$83.36
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 36681 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | No. 9 Double Window Invoice Envelopes |
| Marketing Information | No. 9 invoice envelopes offer double windows for return address and mailing address. Compatible with most standard 8-1/2" x 11" computer-generated invoices and statements. Top window (1-3/16" x 3-1/2") is positioned 3/8" from left and 2" from the bottom of the envelope. Bottom window (1" x 4") is 3/8" from the left and 1/2" from the bottom. Poly windows and inside tint deliver privacy of contents. Self-sealing design makes them quick and easy to close. 24 lb. envelopes require no moisture to seal. Unique double flap design keeps the gum from sticking before use. Simply raise the lower flap and press. |
| Packaged Quantity | 500 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Double Window |
| Mailer/Envelope Classification | #9 |
| Mailer/Envelope Width | 8 7/8" |
| Mailer/Envelope Length | 3 7/8" |
| Basis Weight | 24 lb |
| Closure Type | Self-sealing |
| Window Location |
|
| Window Height | 1" |
| Window Width | 4" |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Overview
Business Source No. 9 Double Window Invoice Envelopes
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: ABFSC1153WS34 Stock Available
-
Product Code: BSN329544159 Stock Available
-
Product Code: BSN36550BX4520 Stock Available
-
Product Code: BSN533661360 Stock Available
-
Product Code: BSN65364BX2552 Stock Available
-
Product Code: BSN65365921 Stock Available
-
Product Code: SWI405012643 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: BSN0442636 Stock Available
-
Product Code: BSN421219 Stock Available
-
Product Code: QUA379105 Stock Available
-
Product Code: QUA419655 Stock Available
-
Product Code: QUA4478214 Stock Available
-
Product Code: QUA544167 Stock Available
-
Product Code: QUA9333618 Stock Available
-
Product Code: QUA9333851 Stock Available
-
Product Code: UNV35264165 Stock Available
-
Product Code: UNV35267Out of Stock
Reviews
Also Consider
-
Product Code: ABFSC1153WS34 Stock Available
-
Product Code: BSN329544159 Stock Available
-
Product Code: BSN36550BX4520 Stock Available
-
Product Code: BSN533661360 Stock Available
-
Product Code: BSN65364BX2552 Stock Available
-
Product Code: BSN65365921 Stock Available
-
Product Code: SWI405012643 Stock Available