- Security tinted for privacy of contents
- Gummed seal
- Popular No. 10 size
<
>
Business Source No.10 Regular Tint Security Envelopes
Security - #10 - 4 1/8" Width x 9 1/2" Length - 24 lb - Gummed - White - Wove - 1 Box
Product Code: BSN42206
Product Unit: BX1
116 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: ABFSC1154D146 Stock Available
-
Product Code: BSN36680169 Stock Available
-
Product Code: ELI7543446 Stock Available
-
Product Code: ELI7596710 Stock Available
-
Product Code: HEWCE505A331 Stock Available
-
Product Code: HEWCF280A236 Stock Available
-
Product Code: HEWF6U19AN1113 Stock Available
-
Product Code: VER97275CTOut of Stock
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 42206 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | No.10 Regular Tint Security Envelopes |
| Marketing Information | No. 10 business envelopes feature no window and a security tint to secure your documents. Design also features a white wove material, diagonal seam and gummed seal. 24 lb. |
| Packaged Quantity | 1 Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Security |
| Mailer/Envelope Classification | #10 |
| Mailer/Envelope Width | 4 1/8" |
| Mailer/Envelope Length | 9 1/2" |
| Basis Weight | 24 lb |
| Closure Type | Gummed |
| Seam | Diagonal |
| Features | Security Tint |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Wove |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Overview
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: BSN0442481 Stock Available
-
Product Code: BSN36662128 Stock Available
-
Product Code: BSN366639 Stock Available
-
Product Code: BSN3666426 Stock Available
-
Product Code: BSN36665123 Stock Available
-
Product Code: BSN36666197 Stock Available
-
Product Code: BSN36667213 Stock Available
-
Product Code: BSN42120Out of Stock
-
Product Code: QUA41467102 Stock Available