‹ Prev
Next ›
Business Source Peel-To-Seal Envelopes
Multipurpose - 3 5/8" Width x 6 1/2" Length - 24 lb - White - Wove - 100 / Box
49 Stock Available
- Redi-strip closure seals instantly without any moisture
- Wove finish creates distinguished style for use in professional settings
- 24 lb. stock stays strong during shipping
- Perfect for businesses, schools, personal use and more
$16.38
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 99712 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Peel-To-Seal Envelopes |
| Marketing Information | White wove envelopes feature Redi-strip closures to provide an instant seal without using any moisture. White wove finish creates a crisp, distinguished appearance for use in any professional setting. 24 lb. stock adds rigidity to the envelopes to stay strong during shipping. Envelopes are perfect for businesses, schools, personal use and more. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Multipurpose |
| Mailer/Envelope Width | 3 5/8" |
| Mailer/Envelope Length | 6 1/2" |
| Basis Weight | 24 lb |
| Features | Moisture Resistant |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Wove |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Overview
Business Source Peel-To-Seal Envelopes
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: BSN0442419 Stock Available
-
Product Code: QUA3819771 Stock Available
-
Product Code: QUA3839016 Stock Available
-
Product Code: QUA41415R18 Stock Available
-
Product Code: QUA418653 Stock Available
-
Product Code: UNV35262364 Stock Available
-
Product Code: UNV35264165 Stock Available
-
Product Code: UNV35268Out of Stock
-
Product Code: UNV35270Out of Stock