‹ Prev
Next ›
Business Source Premium Invisible Tape Value Pack
27.78 yd Length x 0.75" Width - 1" Core - Clear - For Multipurpose, Splicing, Mending, Holding - 12 / Pack
6446 Stock Available
- Disappears on paper and won't show on copies
- Resists splitting, tearing and is easy to handle and apply
- Comes off roll smoothly and cuts easily
- Can also be written upon
- Overall dimensions: 3/4"W x 1000"L; 12 / Pack
$12.13
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 32953 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Premium Invisible Tape Value Pack |
| Marketing Information | Premium invisible tape is ideal for mending, splicing and holding. Tape accepts writing of ink, pencil and marker. 1" core design fits in most desk dispensers. Tape is practically invisible on most surfaces. Tape is photo-safe. |
| Packaged Quantity | 12 / Pack |
| Product Type | Invisible Tape |
Product Information
| Tape Width | 0.75" |
| Tape Length | 27.78 yd |
| Core Diameter | 1" |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Weight (Approximate) | 1.15 lb |
Miscellaneous
| Additional Information |
Compatible with Fellowes Office Suites Desktop Tape Dispenser |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Business Source Premium Invisible Tape Value Pack
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BSN329544159 Stock Available
-
Product Code: BSN3655054358 Stock Available
-
Product Code: BSN3655126268 Stock Available
-
Product Code: BSN366124455 Stock Available
-
Product Code: LAPAP8511403 Stock Available
-
Product Code: MMM38504RD183 Stock Available
-
Product Code: PIL310201341 Stock Available
-
Product Code: PIL310211086 Stock Available
-
Product Code: SAN30001B2101 Stock Available
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN329544159 Stock Available
-
Product Code: BSN3655054358 Stock Available
-
Product Code: BSN3655126268 Stock Available
-
Product Code: BSN366124455 Stock Available
-
Product Code: LAPAP8511403 Stock Available
-
Product Code: MMM38504RD183 Stock Available
-
Product Code: PIL310201341 Stock Available
-
Product Code: PIL310211086 Stock Available
-
Product Code: SAN30001B2101 Stock Available