‹ Prev
Next ›
Business Source Security Tint Window Envelopes
Business - #10 - 9 1/2" Width x 4 1/8" Length - Peel & Seal - White - Wove - 500 / Box
110 Stock Available
- Require no moisture to seal; simply peel back strip and fold closed
- Protective strip keeps adhesive free from dust
- Security tint for privacy
- Window positioned 7/8" from left and 1/2" from bottom
$64.35
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 16473 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Security Tint Window Envelopes |
| Marketing Information | No. 10 envelopes with a window require no moisture to seal. Simply peel back strip and fold closed. Protective strip keeps adhesive free from dust. 1-1/8" x 4-1/2" window is positioned 7/8" from left and 1/2" from bottom. No. 10 envelopes are security-tinted for privacy to protect the privacy of your contents and made of 24 lb. white wove stock. |
| Packaged Quantity | 500 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Business |
| Mailer/Envelope Classification | #10 |
| Mailer/Envelope Width | 9 1/2" |
| Mailer/Envelope Length | 4 1/8" |
| Closure Type | Peel & Seal |
| Window Location | Bottom Left |
| Window Height | 1.13" |
| Window Width | 4.50" |
| Features | Security Tint |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Wove |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Overview
Business Source Security Tint Window Envelopes
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BRTTZE2312PKG467 Stock Available
-
Product Code: BSN0464522 Stock Available
-
Product Code: BSN28650211 Stock Available
-
Product Code: BSN366124455 Stock Available
-
Product Code: BSN366141452 Stock Available
-
Product Code: LAPAP8511403 Stock Available
-
Product Code: PAP89466A180 Stock Available
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BRTTZE2312PKG467 Stock Available
-
Product Code: BSN0464522 Stock Available
-
Product Code: BSN28650211 Stock Available
-
Product Code: BSN366124455 Stock Available
-
Product Code: BSN366141452 Stock Available
-
Product Code: LAPAP8511403 Stock Available
-
Product Code: PAP89466A180 Stock Available