‹ Prev
Next ›
Business Source Self-Seal 6"x9" Catalog Envelopes
Catalog - 6" Width x 9" Length - 28 lb - Self-sealing - White - Wove - 100 / Box
49 Stock Available
- Require no moisture to seal; simply peel back strip and fold closed
- Protective strip keeps adhesive free from dust
- Open-end construction for easy insertion
$25.99
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 42122 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Self-Seal 6"x9" Catalog Envelopes |
| Marketing Information | Catalog envelopes feature an adhesive strip protected by a removable paper liner. Simply remove the liner and press the flap closed for a quick, clean seal upon contact without moistening. Paper liner keeps adhesive free of dust. Envelopes are made of white wove material. 28 lb. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Catalog |
| Mailer/Envelope Width | 6" |
| Mailer/Envelope Length | 9" |
| Basis Weight | 28 lb |
| Closure Type | Self-sealing |
| Features | Dust-free |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Wove |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Overview
Business Source Self-Seal 6"x9" Catalog Envelopes
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: BSN0442419 Stock Available
-
Product Code: BSN0442636 Stock Available
-
Product Code: QUA3778717 Stock Available
-
Product Code: QUA377906 Stock Available
-
Product Code: QUA3779711 Stock Available
-
Product Code: QUA54300Out of Stock
-
Product Code: QUA544167 Stock Available
-
Product Code: QUA9333618 Stock Available
-
Product Code: QUA9333851 Stock Available