- Damage-free hanging
- Holds strongly and removes cleanly
- Easy to apply and remove
- Clear for a discreet, minimalistic way to decorate
- Same dependable mounting as Command Decorative Hooks
<
>
Command Mini Clear Hooks with Clear Strips
7.94 oz (225 g) Capacity - 1.1" Height x 0.9" Width x 1.1" Length - Plastic - Clear - 18 / Pack
Product Code: MMM17006CLRVP
Product Unit: PK1
87 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | 17006CLR-VP |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | Command |
| Product Name | Mini Clear Hooks with Clear Strips |
| Marketing Information | Forget about nails, screws and tacks. Command Clear Mini Hooks offer a fast, easy way to hang and hold a surprising amount of weight. Command Adhesive sticks to many surfaces, including paint, wood, tile and more, yet comes off leaving no holes, marks, sticky residue or stains. Rehanging is as easy as applying a Command Refill Strip so you can take down, move and reuse them again and again. |
| Packaged Quantity | 18 / Pack |
| Product Type | Hook |
Product Information
| Number of Mini Hooks | 18 |
| Weight Capacity | 7.94 oz (225 g) |
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Plastic |
| Height | 1.1" |
| Width | 0.9" |
| Depth | 0.4" |
| Length | 1.1" |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Overview
Also Consider
-
Product Code: LRNLER2698148 Stock Available
-
Product Code: MMM17001MPES99 Stock Available
-
Product Code: MMM17002109 Stock Available
-
Product Code: MMM17005ES72 Stock Available
-
Product Code: MMM17006125 Stock Available
-
Product Code: MMM17068ES212 Stock Available
-
Product Code: MMM17081ES3 Stock Available
-
Product Code: MMM17083ES530 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: ABAPMMAG2M39 Stock Available
-
Product Code: AVT75370155 Stock Available
-
Product Code: AVT91031122 Stock Available
-
Product Code: LRNLER269445 Stock Available
-
Product Code: MMM170033ES153 Stock Available
-
Product Code: MMM17053BNES160 Stock Available
-
Product Code: MMM17081CABPK110 Stock Available
-
Product Code: MMM17093CLRES135 Stock Available
-
Product Code: MMMMR03BNES75 Stock Available