‹ Prev
Next ›
Compucessory 16GB USB 3.0 Flash Drive
16 GB - USB 3.0 - Silver - 1 Year Warranty - 1 Each
Out of Stock
- USB 3.0 technology offers fast data-transfer rates for time-saving use
- Sliding mechanism protects USB port and eliminates need for cap
- High-quality casing keeps your data safely protected
- Perfect for photos, videos, documents, music and more
$17.91
Product Details
General Information
| Manufacturer | Compucessory |
| Manufacturer Part Number | 26469 |
| Manufacturer Website Address | http://www.compucessory.com |
| Brand Name | Compucessory |
| Product Name | 16GB USB 3.0 Flash Drive |
| Marketing Information | Flash drive features USB 3.0 technology for fast data-transfer rates. Sliding mechanism hides the USB port when stored to keep your files and data safely protected. High-quality, metallic casing withstands abuse to ensure your stored information is always available. 16GB flash drive is perfect for storing and transferring photos, videos, documents, music and more. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Flash Drive |
Technical Information
| Storage Capacity | 16 GB |
Interfaces/Ports
| Host Interface | USB 3.0 |
Physical Characteristics
| Color Family | Silver |
| Product Color | Silver |
| Height | 0.3" |
| Width | 2.1" |
| Length | 0.7" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Warranty Information |
LIMITED 1 YEAR |
Overview
Compucessory 16GB USB 3.0 Flash Drive
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.