‹ Prev
Next ›
Deflecto Sustainable Office Small Incline Sorter
5 Compartment(s) - 6" Height x 8" Width x 5.50" Depth - Desktop - Sturdy - 30% Recycled - Black - Plastic - 1 Each
15 Stock Available
- 5 graduated compartments for handy storage
- Smaller footprint maximizes desktop space
- Made from 30% recycled material
$17.75
Product Details
General Information
| Manufacturer | Deflecto, LLC |
| Manufacturer Part Number | 34504 |
| Manufacturer Website Address | http://www.deflecto.com |
| Brand Name | Deflecto |
| Product Line | Sustainable Office |
| Product Name | Sustainable Office Small Incline Sorter |
| Marketing Information | Simple. Smart. Sturdy. This environmentally responsible, recycled plastic incline sorter keeps your mail and vital files handy for use. Ideal for use on desk, shelf or work area, this small incline sorter features five graduated compartments organize envelopes and notepads. Small footprint maximizes desktop space. Small incline sorter is fully recyclable. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Desktop File Organizer |
Product Information
| Total Number of Compartments | 5 |
| Shape | Rectangle |
| Placement | Desktop |
| Application/Usage |
|
| Features | Sturdy |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Plastic |
| Height | 6" |
| Width | 8" |
| Depth | 5.50" |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 30% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Overview
Deflecto Sustainable Office Small Incline Sorter
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.