‹ Prev
Next ›
Fellowes Crystals Clear PVC Covers
11" Height x 8.5" Width x 0" Length - For Letter 8 1/2" x 11" Sheet - Rectangular - Clear - Polyvinyl Chloride (PVC), Plastic - 200 / Pack
21 Stock Available
- Protects from spills and tears
- Unpunched to adapt to most binding systems
- Easy to use - no thermal-binding machine required
$76.60
Product Details
General Information
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 5204303 |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Brand Name | Fellowes |
| Product Line | Crystals |
| Product Name | Crystals Clear PVC Covers |
| Marketing Information | Crystal-clear presentation covers with square corners highlight your title page. Durable, clear plastic protects bound documents from spills and tears. Unpunched covers easily adapt to any binding system, except thermal binding systems. Covers are not for use with thermal binding systems. |
| Packaged Quantity | 200 / Pack |
| Product Type | Binding Cover |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Shape | Rectangular |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material |
|
| Height | 11" |
| Width | 8.5" |
| Length | 0" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Overview
Fellowes Crystals Clear PVC Covers
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: FEL5208947 Stock Available
-
Product Code: FEL52170017 Stock Available
-
Product Code: FEL522490158 Stock Available
-
Product Code: GBC200003611 Stock Available
-
Product Code: GBC2000041133 Stock Available
-
Product Code: GBC202002414 Stock Available
-
Product Code: GBC20200252 Stock Available
-
Product Code: GBC2581812 Stock Available