- User-friendly for light use in the home or home office
- Hot lamination for 3 or 5 mil pouches
- Release lever disengages pouch for re-centering or removal
- 12-1/2" entry width for multiple document sizes
- Auto shutoff prevents overheating when not in use
<
>
Fellowes Spectra 125 Laminator with Pouch Starter Kit
Pouch - 12.50" Lamination Width - 5 mil Lamination Thickness - 3.1" Height x 18.5" Width x 6.4" Depth
Product Code: FEL5739701
Product Unit: Each
24 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: AVE01701250 Stock Available
-
Product Code: BSN099581388 Stock Available
-
Product Code: BSN3295415753 Stock Available
-
Product Code: BSN656381727 Stock Available
-
Product Code: BSN656393949 Stock Available
-
Product Code: LLR248501782 Stock Available
-
Product Code: LLR556287 Stock Available
-
Product Code: MMM62210SSCY188 Stock Available
-
Product Code: OIC900898 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 5739701 |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Brand Name | Fellowes |
| Product Line | Spectra |
| Product Model | 125 |
| Product Name | Spectra 125 Laminator with Pouch Starter Kit |
| Marketing Information | Designed for the small office, the Spectra 125 Laminator's simple design allows you to begin your laminating projects immediately out of the box. It heats up in 4 minutes. When it's time to laminate, a green light and audible beep indicates the machine is heated and ready to use. With an allowance for up to 5 mil lamination, this compact machine ensures a high-quality lamination while protecting and preserving your documents up to 12-1/2" wide. Advanced temperature control delivers consistent results with hot lamination for 3 mil or 5 mil pouches as well as cold pouches. Slim, sleek design complements any decor. With its lightweight and compact design, you can transport the laminator and store with ease. Auto shutoff function saves energy and prevents overheating. A release lever located on the back of the Spectra 95 releases the pressure between the two rollers, allowing users to easily remove or re-center their documents. User-friendly laminator includes a laminating starter kit. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Hot Laminator |
Technical Information
| Laminator Type | Pouch |
| Processing Method | Hot |
| Maximum Lamination Width | 12.50" |
| Minimum Lamination Thickness | 3 mil |
| Maximum Lamination Thickness | 5 mil |
| Maximum Warm-up Time | 4 Minute |
| Speed | 1 ft/min |
| Features |
|
Controls/Indicators
| Status Indicators |
|
Power Description
| Input Voltage | 120 V AC |
Physical Characteristics
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Product Material | Plastic |
| Height | 3.1" |
| Width | 18.5" |
| Depth | 6.4" |
| Weight (Approximate) | 3.75 lb |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Additional Information |
Can Shred: 12.5 |
| Certifications & Standards |
UL Listed Certification |
| Application/Usage |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Warranty Information |
One Year |
Overview
Also Consider
-
Product Code: FEL5204039 Stock Available
-
Product Code: FEL520400214 Stock Available
-
Product Code: FEL520400723 Stock Available
-
Product Code: FEL5222543 Stock Available
-
Product Code: FEL524410122 Stock Available
-
Product Code: FEL5245425 Stock Available
-
Product Code: FEL532060334 Stock Available
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: FEL574330183 Stock Available
-
Product Code: FEL574350150 Stock Available
-
Product Code: GBC17017007 Stock Available
-
Roll - 27" Lamination Width - 3 mil Lamination Thickness - 1" Core Diameter - 14" Height x 35" WidthProduct Code: GBC171074014 Stock Available