- User-friendly for light use in the home or home office
- Hot lamination for 3 or 5 mil pouches
- Release lever disengages pouch for re-centering or removal
- 9-1/2" entry width for multiple document sizes
- Auto shutoff prevents overheating when not in use
<
>
Fellowes Spectra 95 Laminator
Pouch - 9.50" Lamination Width - 5 mil Lamination Thickness - 3.1" Height x 14.6" Width x 7" Depth
Product Code: FEL5738201
Product Unit: Each
24 Stock Available
Non-Returnable Product
Also Consider
-
Product Code: BICBL11AST84 Stock Available
-
Product Code: BSN3295415753 Stock Available
-
Product Code: DXESXP10PATH1785 Stock Available
-
Product Code: GJO240806046 Stock Available
-
Product Code: GJO25400961972 Stock Available
-
Product Code: MMMTP3854200351 Stock Available
-
Product Code: PGC96260CT105 Stock Available
-
Product Code: PIL31257403 Stock Available
-
Product Code: VER70062Out of Stock
Product Details
General Information
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 5738201 |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Brand Name | Fellowes |
| Product Line | Spectra |
| Product Name | Spectra 95 Laminator |
| Marketing Information | Designed for light use in the home or home office, the Spectra 95 Laminator accommodates 9-1/2" wide documents and features advanced temperature control for consistent results. It features a heat setting for 3 mil and 5 mil hot pouches. User-friendly laminator heats up in 4 minutes. Release lever disengages pouch for re-centering or removal. Auto Shutoff prevents overheating. Laminator includes a laminating starter kit. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Hot Laminator |
Technical Information
| Laminator Type | Pouch |
| Processing Method | Hot |
| Maximum Lamination Width | 9.50" |
| Maximum Lamination Thickness | 5 mil |
| Maximum Warm-up Time | 4 Minute |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Height | 3.1" |
| Width | 14.6" |
| Depth | 7" |
| Weight (Approximate) | 3 lb |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Application/Usage |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Overview
Also Consider
-
Product Code: FEL5204039 Stock Available
-
Product Code: FEL520400214 Stock Available
-
Product Code: FEL520400723 Stock Available
-
Product Code: FEL5222543 Stock Available
-
Product Code: FEL524410122 Stock Available
-
Product Code: FEL524530116 Stock Available
-
Product Code: FEL5245425 Stock Available
-
Product Code: FEL532060334 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.