- Unique AutoSense system detects pouch thickness and self-adjusts to the optimal laminating setting
- Rapid 30-60 seconds warm up with InstaHeat technology
- New, faster performance up to 53" per minute
- Laminates hot pouches up to 10 mil thick and cold pouches
- Advanced Pouch Tracking System detects and automatically reverses pouch in case of mis-feeds
Fellowes Venus2 125 Laminator & Pouch Starter Kit
12.50" Lamination Width - 10 mil Lamination Thickness - 5.1" Height x 21.3" Width x 8.2" Depth
Product Details
General Information
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 5734801 |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Brand Name | Fellowes |
| Product Line | Venus |
| Product Model | 125 |
| Product Name | Venus2 125 Laminator & Pouch Starter Kit |
| Marketing Information |
Great for heavy office use, the Venus2 125 Laminator delivers lamination perfection in no time with a 30-to-60-second warm-up and robust, six-roller system. Unique AutoSense system detects pouch thickness and self-adjusts to the optimal laminating setting. Rapid laminating speed delivers 43" per minute. Advanced Pouch Tracking System detects and reverses pouch in case of misfeeds. Feed IQ drives maximum productivity by alerting you when you can insert your next pouch. Auto shutoff prevents overheating when not in use. Robust six-roller system produces superior results. Laminator laminates hot pouches up to 10 mil thick as well as cold pouches. Laminator includes a laminating starter pack with 10 letter-size pouches (3 mil). |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Hot Laminator |
Technical Information
| Processing Method | Hot |
| Maximum Lamination Width | 12.50" |
| Maximum Lamination Thickness | 10 mil |
| Minimum Warm-up Time | 30 Second |
| Maximum Warm-up Time | 1 Minute |
| Speed | 3.6 ft/min |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Product Color |
|
| Height | 5.1" |
| Width | 21.3" |
| Depth | 8.2" |
| Weight (Approximate) | 14.99 lb |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
UL Listed Certification |
| Application/Usage |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
| Additional Warranty Information |
2 years |
Overview
Also Consider
-
Product Code: FEL5204039 Stock Available
-
Product Code: FEL520400213 Stock Available
-
Product Code: FEL520400723 Stock Available
-
Product Code: FEL5222543 Stock Available
-
Product Code: FEL524410122 Stock Available
-
Product Code: FEL524530116 Stock Available
-
Product Code: FEL5245425 Stock Available
-
Product Code: FEL532060334 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: GBC17017007 Stock Available
-
Product Code: GBC1701720EZ11 Stock Available
-
Roll - 27" Lamination Width - 3 mil Lamination Thickness - 1" Core Diameter - 14" Height x 35" WidthProduct Code: GBC171074014 Stock Available