- Ideal for sorting files, memos and more
- 11 compartments designed for easy access
- Rubber feet protect your desk surface
- Made from durable steel
<
>
Fellowes Wire File Sorter
11 Divider(s) - 8" Height x 9" Width x 11.38" Depth - Desktop - Black - Steel - 1 Each
Product Code: FEL72112
Product Unit: Each
53 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: AAGSK71000Out of Stock
-
Product Code: GOJ902712361 Stock Available
-
Product Code: LAPAP8511365 Stock Available
-
Product Code: OIC2226219 Stock Available
-
Product Code: SWI35319515 Stock Available
-
Product Code: SWI38101392 Stock Available
-
Product Code: SWI405011267 Stock Available
-
Product Code: TRPTLP606USB22 Stock Available
-
Product Code: XST4031181 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 72112 |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Brand Name | Fellowes |
| Product Name | Wire File Sorter |
| Marketing Information | Wire File Sorter organizes files and folders on your desktop. Organize them using the 11 divider sections that vary in capacity. Black rubber feet protect your desktop. Steel sorter is 100 percent recyclable. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Desktop File Sorter |
Product Information
| Total Number of Dividers | 11 |
| Divider Color | Black |
| Divider Material | Steel |
| Placement | Desktop |
| Application/Usage |
|
| Features | Recyclable |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Height | 8" |
| Width | 9" |
| Depth | 11.38" |
| Weight (Approximate) | 1.29 lb |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |