‹ Prev
Next ›
Genuine Joe Air Step Mat
Multipurpose - 36" Length x 24" Width x 0.375" Thickness - Rectangular - Vinyl Foam - Gray - 1 Each
Out of Stock
- Better resilience and higher durability than ordinary vinyl sponge mats
- Vinyl foam reduces fatigue and discomfort
- Easily customize by cutting to the size that suits your needs
- Perfect for workstations, customer service counters and more
$29.69
Product Details
General Information
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Manufacturer Part Number | 00085 |
| Manufacturer Website Address | http://www.genuinejoe.com |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Product Line | Air Step |
| Product Name | Air Step Mat |
| Marketing Information | Anti-fatigue mat offers 3/8" thick, vinyl foam structure to provide support that reduces fatigue and discomfort. Ribbed surface increases safety. Beveled edge allows easy wheel movement on and off the mat. Mat is designed for indoor use in warehouses, factories and more. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Anti-fatigue Mat |
Product Information
| Mat Width | 24" |
| Mat Length | 36" |
| Mat Thickness | 0.375" |
| Shape | Rectangular |
| Application/Usage | Multipurpose |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Product Material | Vinyl Foam |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Genuine Joe Air Step Mat
From the Manufacturer
Alternative Products
-
Product Code: CWNWSCT35BK7 Stock Available
-
Product Code: DEFAF2436PU4 Stock Available
-
Product Code: FLRFCA21624BK2 Stock Available
-
Product Code: FLRFCA22032BK3 Stock Available
-
Product Code: FLRFCA32039BM1 Stock Available
-
Product Code: FLRFCA5XBK25355 Stock Available
-
Product Code: MLL4402033525 Stock Available
-
Product Code: MLL440203502 Stock Available
-
Product Code: MLL440305353 Stock Available