‹ Prev
Next ›
Ghent Aria Low Profile Glass Whiteboard
96" (8 ft) Width x 48" (4 ft) Height - Tempered Glass Surface - White Back - Rectangle - Horizontal/Vertical - Magnetic - Square Corner, Recyclable - 1 Each - TAA Compliant
Ships in 10-14 Business Days
Out of Stock
Non-Returnable
- Low-profile design - floats 1/2" off wall when installed
- Will not ghost or stain for a professional, clean look
- Mounts to many surfaces including drywall, concrete and brick
- Steel support bar doubles as sleek, magnetic marker holder
$2,668.76
Product Details
General Information
| Manufacturer | Ghent Manufacturing, Inc |
| Manufacturer Part Number | ARIASM48WH |
| Manufacturer Website Address | http://www.ghent.com |
| Brand Name | Ghent |
| Product Line | Aria |
| Product Name | Aria Low Profile Glass Whiteboard |
| Marketing Information | Aria Low-Profile Glass Whiteboard achieves the look of weightless, floating glass. No visible hanging hardware or stand-offs allow the beauty of the frameless glass to complement any decor, creating an unobstructed writing surface. Heavy-duty hanging system promotes security and confidence in the installation. Hang your board horizontally on a variety of surfaces such as drywall, concrete or brick. Premium, 1/4" thick tempered glass floats just 1/2" from the wall without bowing, straining or moving. Use it as a single board for personal offices and conferences rooms or to create a glass whiteboard wall by lining up multiple glassboards in a row. Lower, steel support bar doubles as storage for your magnetic markers, keeping the writing surface free from clutter. It comes with four markers and an eraser. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Dry Erase Board |
Product Information
| Board Height | 48" (4 ft) |
| Board Width | 96" (8 ft) |
| Board Surface Material | Tempered Glass |
| Back Color | White |
| Shape | Rectangle |
| Orientation | Horizontal/Vertical |
| Application/Usage |
|
| Magnetic | Yes |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Height | 48" |
| Width | 96" |
| Depth | 0.5" |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | Yes |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmental Compliance |
|
Warranty
| Limited Warranty | 50 Year |
Overview
Ghent Aria Low Profile Glass Whiteboard
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.