‹ Prev
Next ›
Gojo® LTX-12 Touch-free Foam Soap Dispenser
Automatic - 1.27 quart Capacity - Site Window, Refillable, Touch-free, Lockable, Skylight - Chrome, Black - 1 Each
Out of Stock
- Smart, trouble-free electronics
- Large sight window makes it easy to check refill level
- High-capacity output
- Converts to a locking dispenser - key included
- Fully ADA compliant
$62.15
Product Details
General Information
| Manufacturer | Gojo Industries, Inc |
| Manufacturer Part Number | 1919-04 |
| Manufacturer Website Address | http://www.gojo.com |
| Brand Name | Gojo® |
| Product Series | LTX-12 |
| Product Name | LTX-12 Touch-free Foam Soap Dispenser |
| Marketing Information | High-capacity dispenser is ideal for high-traffic areas. Smart Electronics technology minimizes energy use per actuation, eliminating the need to change batteries over the life of the system in most installations. Large-sight window skylight and clear refill bottles make it easy to check fill status. Controlled-collapse GOJO refills (not included) hold their shape as they empty for a more attractive appearance. Sanitary-sealed refills help prevent contamination. Removable pump makes recycling easy. GOJO LTX-12 Dispenser easily converts to a locking dispenser and is fully ADA-compliant. Dispenser also offers a 1200 ml. capacity. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Foam Soap Dispenser |
Product Information
| Operating Mode | Automatic |
| Volume Capacity | 1.27 quart |
| Container Type | Bottle |
| Application/Usage | Handwash |
| Features |
|
Power Description
| Power Source | Battery |
Physical Characteristics
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Product Material | Plastic |
| Height | 10.5" |
| Width | 5.8" |
| Depth | 4" |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
MWBE |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Overview
Gojo® LTX-12 Touch-free Foam Soap Dispenser
From the Manufacturer
Accessories
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.