- TurboForce power offers intense cooling for maximum comfort
- Top-mounted speed controls offer easy access to 3 powerful settings
- Quiet operation provides relatively noiseless performance
- Pivoting design can be used for direct cooling or circulating air
- Removable grille allows easy cleanings to prevent dust buildup
<
>
Honeywell Turbo Force Air Circulator Table Fan
3 Blades - 193 mm Fan Diameter - 3 Speed - Adjustable Tilt Head, Removable Grill, Wall Mountable - 11" Height x 6" Width x 11" Depth - Black
Product Code: HWLHT900
Product Unit: Each
594 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: ACM10415206 Stock Available
-
Product Code: ACM10417407 Stock Available
-
Product Code: ACM40711398 Stock Available
-
Product Code: BSN267405801 Stock Available
-
Product Code: BSN32361384 Stock Available
-
Product Code: BSN631102023 Stock Available
-
Product Code: OFX359858 Stock Available
-
Product Code: PIL3430978 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Honeywell International, Inc |
| Manufacturer Part Number | HT-900 |
| Manufacturer Website Address | http://www.honeywell.com |
| Brand Name | Honeywell |
| Product Model | HT-900 |
| Product Name | Turbo Force Air Circulator Table Fan |
| Marketing Information | Table Air Circulator Fan offers an aerodynamic Turbo Design for maximum air movement. Use as a fan for intense cooling power or as an air circulator for the whole room. Increased airflow allows the air conditioning and heating systems to be used at lower settings to help you save money year-round. Mount fan to wall to save space. Variable tilt fan head pivots up to 90 degrees. Fan features a powerful three-speed motor, 7-3/5" blade span and removable grill for easy cleaning. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Desk Fan |
Technical Information
| Fan Diameter | 193 mm |
| Number of Blades | 3 |
| Speed Settings | 3 |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 11" |
| Width | 6" |
| Depth | 11" |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
UL Listed Certification |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Overview
3 Blades - 193 mm Fan Diameter - 3 Speed - Adjustable Tilt Head, Removable Grill, Wall Mountable - 11" Height x 6" Width x 11" Depth - Black