- Black
- Approximate yield: 12,000 pages
<
>
HP 16A (Q7516A) Original Laser Toner Cartridge - Single Pack - Black - 1 Each
12000 Pages
Product Code: HEWQ7516A
Product Unit: Each
15 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | Q7516A |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Brand Name | HP |
| Product Model | 16A (Q7516A) |
| Product Name | 16A (Q7516A) Toner Cartridge |
| Marketing Information | Toner cartridge is designed for use with Hewlett-Packard LaserJet 5200 Series. Cartridge yields approximately 12,000 pages. |
| Product Condition | Original |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Packing | Single Pack |
| Product Type | Toner Cartridge |
Technical Information
| Print Technology | Laser |
| Print Color | Black |
| Typical Print Yield | 12000 Pages |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Compatibility |
|
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 20% |
| Post-consumer-waste% | 4% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Additional Warranty Information |
This HP product is warranted to be free from defects in materials and workmanship. |
Overview
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.