- Compatible with HP LaserJet Pro MFP M227fdw
- Also works in LaserJet Pro M203dw
- Get 28% more pages per high-yield cartridge with HP JetIntelligence
- Intelligently track toner levels with print-gauge technology
- Consistent quality
<
>
HP 30X (CF230X) Original High Yield Laser Toner Cartridge - Single Pack - Black - 1 Each
3500 Pages
Product Code: HEWCF230X
Product Unit: Each
295 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: BSN656393833 Stock Available
-
Product Code: HEWCF226A1406 Stock Available
-
Product Code: HEWCF280A235 Stock Available
-
Product Code: HEWCF287A271 Stock Available
-
Product Code: HEWF6T80AN168 Stock Available
-
Product Code: HEWF6U19AN1134 Stock Available
-
Product Code: HEWL0S64AN622 Stock Available
-
Product Code: ICX9074009724 Stock Available
-
Product Code: LAPAP8511340 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | CF230X |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Brand Name | HP |
| Product Model | 30X (CF230X) |
| Product Name | 30X (CF230X) Toner Cartridge |
| Marketing Information | Be confident you're getting more from your cartridge using this Original HP High-yield Toner cartridge with JetIntelligence. It delivers more pages than ever before - more than twice than standard cartridges plus intelligent tracking of toner levels. Print with the speed and quality your HP LaserJet Pro MFP M227fdn, Pro MFP M227fdw and Pro M203dw were built to deliver. Original HP Toner cartridges with JetIntelligence are engineered to perform flawlessly with your HP printer or MFP. Get consistent, professional quality and avoid reprints. Help protect your business against counterfeits with exclusive anti-fraud technology. Manage costs with innovative technology that helps you maintain quality standards. HP 30X cartridge delivers approximately 3,500 pages. |
| Product Condition | Original |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Packing | Single Pack |
| Product Type | Toner Cartridge |
Technical Information
| Print Technology | Laser |
| Print Color | Black |
| Yield Type | High |
| Typical Print Yield | 3500 Pages |
Physical Characteristics
| Width | 4.3" |
| Depth | 5.3" |
| Weight (Approximate) | 1.21 lb |
Miscellaneous
| Compatibility |
|
| Recycled | Yes |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Additional Warranty Information |
HP's Premium Protection Warranty. This HP product is warranted to be free from defects in materials and workmanship. |
Overview
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.