‹ Prev
Next ›
HP 49A (Q5949A) Original Laser Toner Cartridge - Single Pack - Black - 1 Each
2500 Pages
Out of Stock
- For use in HP LaserJet 1160, 1160Le
- Works in 1320, 1320t, 1320n
- Compatible with 3390, 3392 and more
- Easy to use
- Proven reliability
$156.99
Product Details
General Information
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | Q5949A |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Brand Name | HP |
| Product Model | 49A (Q5949A) |
| Product Name | 49A (Q5949A) Toner Cartridge |
| Marketing Information | Enjoy legendary HP quality and reliability by using the HP 49a. HP Smart Printing technology and specially formulated toner make sharp, professional printing easy, reliable and cost-effective. Toner cartridge is designed for use with Hewlett-Packard LaserJet 1160, 1160Le, 1320, 1320t, 1320n, 1320nw, 1320tn, 3390 and 3392 printers. Cartridge yields approximately 2,500 pages. |
| Product Condition | Original |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Packing | Single Pack |
| Product Type | Toner Cartridge |
Technical Information
| Print Technology | Laser |
| Print Color | Black |
| Typical Print Yield | 2500 Pages |
Miscellaneous
| Compatibility |
|
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 26% |
| Post-consumer-waste% | 9% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Additional Warranty Information |
This HP product is warranted to be free from defects in materials and workmanship. |
Overview
HP 49A (Q5949A) Original Laser Toner Cartridge - Single Pack - Black - 1 Each
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.