‹ Prev
Next ›
HP 80A (CF280A) Original Standard Yield Laser Toner Cartridge - Single Pack - Black - 1 Each
2700 Pages
228 Stock Available
- For use with HP LaserJet 400 M401n, M401dn, M401dw and M425dn
- Make an impact with professional-quality, black/white documents and crisp, black text
- Delivers sharp detail and consistent gray scale for charts and graphs
- Keep printing costs low while maintaining productivity
- Replacement cartridge is quick and easy to install
$158.99
Product Details
General Information
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | CF280A |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Brand Name | HP |
| Product Model | 80A (CF280A) |
| Product Name | 80A (CF280A) Toner Cartridge |
| Marketing Information | Toner cartridge delivers sharp detail and consistent gray scale for charts and graphs so you get business-quality results on a wide range of laser papers. Make an impact with professional-quality, black/white documents and crisp, black text. Keep printing costs low while maintaining productivity. HP toner cartridges deliver consistent, uninterrupted printing. Because cartridge is designed for exceptional reliability, you avoid wasted supplies and expensive delays. Replacement cartridge is quick and easy to install. Cartridge is designed for use with HP LaserJet 400 M401n, M401dne, M401dn, M401dw and M425dn. Cartridge yields approximately 2,700 pages. |
| Product Condition | Original |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Packing | Single Pack |
| Product Type | Toner Cartridge |
Technical Information
| Print Technology | Laser |
| Print Color | Black |
| Yield Type | Standard |
| Typical Print Yield | 2700 Pages |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Device Supported | Printer |
| Compatibility |
|
| Brand Compatibility | HP |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 18% |
| Assembly Required | No |
| Environmental Compliance | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Country of Origin | Japan |
Warranty
| Additional Warranty Information |
This HP product is warranted to be free from defects in materials and workmanship. |
Overview
HP 80A (CF280A) Original Standard Yield Laser Toner Cartridge - Single Pack - Black - 1 Each
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: AVE119021455 Stock Available
-
Product Code: AVE866333 Stock Available
-
Product Code: HEWL0S61AN579 Stock Available
-
Product Code: LAPAP8511403 Stock Available
-
Product Code: LEX55B100E17 Stock Available
-
Product Code: MMMR330YWPK281 Stock Available
-
Product Code: MMMWD330BK4 Stock Available
-
Product Code: OIC9008925 Stock Available
-
Product Code: QUA37890155 Stock Available
-
Product Code: SGH016000Out of Stock
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AVE119021455 Stock Available
-
Product Code: AVE866333 Stock Available
-
Product Code: HEWL0S61AN579 Stock Available
-
Product Code: LAPAP8511403 Stock Available
-
Product Code: LEX55B100E17 Stock Available
-
Product Code: MMMR330YWPK281 Stock Available
-
Product Code: MMMWD330BK4 Stock Available
-
Product Code: OIC9008925 Stock Available
-
Product Code: QUA37890155 Stock Available
-
Product Code: SGH016000Out of Stock