- Assembles and disassembles with tool-free ease
- Easy to move with durable, lightweight construction
- Washable surface for easy maintenance
<
>
Iceberg Dent and Scratch Resistant Computer Desk
Silver Rectangle Top - Charcoal Gray Base - 30" Height x 46" Width x 24.50" Depth - Assembly Required - Polyethylene - 1 Each
Product Code: ICE73002
Product Unit: Each
7 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Iceberg Enterprises, LLC |
| Manufacturer Part Number | 73002 |
| Manufacturer Website Address | http://www.icebergenterprises.com |
| Brand Name | Iceberg |
| Product Name | Dent and Scratch Resistant Computer Desk |
| Marketing Information | Sturdy, durable computer workstation is made of blow-molded, high-density polyethylene that is dent-resistant and scratch-resistant. It won't chip or rust. Comfortable design features angled sides. Easy to disassemble and store, the computer workstation offers washable surface and easy, no-tools required assembly. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Workstation |
Product Information
| Table Top Shape | Rectangle |
| Base Included | Yes |
| Base Color/Finish | Charcoal Gray |
| Top Color/Finish | Silver |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Product Material | Polyethylene |
| Height | 30" |
| Width | 46" |
| Depth | 24.50" |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 35% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | United States |
Overview
Silver Rectangle Top - Charcoal Gray Base - 30" Height x 46" Width x 24.50" Depth - Assembly Required - Polyethylene - 1 Each
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.