- Ideal for correcting pencil mistakes
- Beveled ends for accurate erasing
- Soft, pliable and latex-free
<
>
Integra Pink Pencil Eraser
Pink - 2" Width x 0.8" Height x 0.4" Depth - 24 / Box - Soft, Pliable, Latex-free
Product Code: ITA36522
Product Unit: Each
5831 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: AVE07886117 Stock Available
-
Product Code: BICBL11BE98 Stock Available
-
Product Code: BICBL11GN141 Stock Available
-
Product Code: BICBL11PK226 Stock Available
-
Product Code: BICBL11YW163 Stock Available
-
Product Code: BICWOFEC12WE60 Stock Available
-
Product Code: BSN099554288 Stock Available
-
Product Code: GJO756261406 Stock Available
-
Product Code: PENBL77ADZ241 Stock Available
-
Product Code: TOP65000520 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Integra |
| Manufacturer Part Number | 36522 |
| Brand Name | Integra |
| Product Name | Pink Pencil Eraser |
| Marketing Information | Latex-free pencil eraser is soft and pliable for correcting pencil mistakes. Eraser has beveled ends for accurate erasing. |
| Packaged Quantity | 24 / Box |
| Product Type | Manual Eraser |
Product Information
| Application/Usage | Lead Pencil |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Pink |
| Product Color | Pink |
| Height | 0.8" |
| Width | 2" |
| Depth | 0.4" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Overview
Pink - 2" Width x 0.8" Height x 0.4" Depth - 24 / Box - Soft, Pliable, Latex-free
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: PAP70502528 Stock Available
-
Product Code: PAP70521271 Stock Available
-
Product Code: PENZE21TBP3MOut of Stock
-
Product Code: PENZE22A269 Stock Available
-
Product Code: PENZE22B355 Stock Available
-
Product Code: PENZE22C515 Stock Available
-
Product Code: PENZEH10BP3K699 Stock Available
-
Product Code: STD525B20Out of Stock