- Pillow foam for soft, durable support
- Nonskid base keeps wrist rest firmly in place
- Rest provides comfortable support that's wide enough for any keyboard and numeric pad
- Wide support works with all keyboard widths and styles
- Large surface eliminates pressure points to improve comfort
<
>
Kensington 22801Wrist Pillow
1" Height x 3.50" Width - Black - 1 Each
Product Code: KMW22801
Product Unit: Each
45 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: AAG5035Out of Stock
-
Product Code: HRS24600051Out of Stock
-
Product Code: KEB17114169 Stock Available
-
Product Code: KEB27141Out of Stock
-
Product Code: LND30101027Out of Stock
-
Product Code: LOG96000125718 Stock Available
-
Product Code: MEA06062145 Stock Available
-
Product Code: STCROLWRSTRSTOut of Stock
Product Details
General Information
| Manufacturer | Kensington Computer Products Group |
| Manufacturer Part Number | 22801 |
| Manufacturer Website Address | http://www.kensington.com |
| Brand Name | Kensington |
| Product Model | 22801 |
| Product Name | 22801Wrist Pillow |
| Marketing Information |
The wide wrist pillow delivers keyboard comfort all day, every day. The super soft gel conforms to wrist without pressure points or restricted motion. Its extra width supports wrists in optimal, neutral position across the entire platform -- letter keys and numeric pad -- regardless of size or shape of keyboard. Rigid non-skid base keeps wrist rest firmly in place. Uses semi-solid gel that will not cause messy, potentially damaging, leaks if punctured. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Wrist Rest |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 1" |
| Width | 3.50" |
| Length | 19.25" |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Country of Origin | China |
Overview
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.