Logitech C270 Webcam - 30 fps - Black - USB 2.0 - 1 Each
3 Megapixel Interpolated - 1280 x 720 Video - Fixed Focus - 55° Angle - Widescreen - Microphone - For Computer, Notebook, Monitor
- Provides video calling on most major instant messaging applications in 720p
- Mic with noise reduction for clear conversations without background noise
- Automatic light correction adjusts to produce best possible image
- Fluid Crystal technology provides sharper pictures, richer colors and more
- Instant messaging works with Skype, Windows Live Messenger and more
Product Details
General Information
| Manufacturer | Logitech |
| Manufacturer Part Number | 960-000694 |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com |
| Brand Name | Logitech |
| Product Model | C270 |
| Product Name | C270 HD Webcam |
| Marketing Information |
With the Logitech C270 Webcam, you can confidently join any video meeting knowing you'll always have quality audio and video. Our most affordable camera, the C270 Webcam is an upgrade for your laptop or desktop with practical features that outperform most built-in laptop cameras. It supports crisp HD 720p/30 fps video calls with diagonal 55° field of view. Logitech's RightLight technology adjusts to your lighting conditions, producing brighter images to help you look good even in low-light and backlit situations. And the noise-reducing mic makes sure your voice comes across clearly, even in busy environments. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Webcam |
Display & Graphics
| Interpolated Resolution | 3 Megapixel |
| Maximum Video Resolution | 1280 x 720 |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Widescreen | Yes |
| Field Of View (FOV) Angle | 55° |
Lens
| Focus Modes | Fixed Focus |
Built-in Devices
| Microphone | Yes |
Interfaces/Ports
| Host Interface | USB 2.0 |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Mounting Type | Clip |
| Cable Length | 5 ft |
| Height | 2.9" |
| Width | 1.3" |
| Depth | 2.6" |
| Weight (Approximate) | 2.65 oz |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| System Requirements |
Basic Requirements:
For HD 720p Video Calling and Recording:
|
| Compatibility |
|
| Device Supported |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Environmental Compliance |
|
| Country of Origin | United States |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
Overview
Logitech C270 Webcam - 30 fps - Black - USB 2.0 - 1 Each
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: BSN3655218234 Stock Available
-
Product Code: LAPAP8511403 Stock Available
-
Product Code: PIL31004129 Stock Available
-
Product Code: PIL310201341 Stock Available
-
Product Code: PIL310211086 Stock Available
-
Product Code: PIL31256307 Stock Available
-
Product Code: PIL31257174 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: ADECYBERTRACKH47 Stock Available
-
Product Code: LOG9600009712 Stock Available
-
Product Code: LOG96000107522 Stock Available
-
Product Code: LOG9600010876 Stock Available
-
Product Code: LOG96000110512 Stock Available
-
Product Code: LOG96000125718 Stock Available
-
Product Code: LOG960001280Out of Stock
Additional Documentation
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN3655218234 Stock Available
-
Product Code: LAPAP8511403 Stock Available
-
Product Code: PIL31004129 Stock Available
-
Product Code: PIL310201341 Stock Available
-
Product Code: PIL310211086 Stock Available
-
Product Code: PIL31256307 Stock Available
-
Product Code: PIL31257174 Stock Available