‹ Prev
Next ›
Lorell Ergo Lumbar Back Support
Black - Fabric, Memory Foam - 1 Each
41 Stock Available
- Ergonomic lumbar support
- Fabric-covered foam for cushioned comfort
- Easy to attach with wide elastic band
- Lorell Limited 5-Year Warranty
$30.94
Product Details
General Information
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 42170 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Name | Ergo Lumbar Back Support |
| Marketing Information | Make your office chair more comfortable with this lumbar back support. Ergonomic design includes thick memory foam molded to cradle your spine. Lumbar back support is covered in fabric for smooth contact. The wide elastic band attaches easily to your office chair. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Back Support |
Product Information
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material |
|
| Height | 13.1" |
| Width | 17.8" |
| Depth | 4.5" |
Miscellaneous
| Application/Usage | Office |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 5 Year |
Overview
Lorell Ergo Lumbar Back Support