‹ Prev
Next ›
Lorell Executive Antimicrobial Mid-back Chair
Vinyl Seat Material - Black Frame Color - Mid Back - 5-star Base - Black - Armrest - 1 Each
Out of Stock
- Healthcare-grade, antimicrobial vinyl seat for an easier clean
- Breathable mesh back and cushioned for cradling comfort
- Personalize your chair with multifunction control that adjusts seat and back angles independently
- Adjust arms in height and width for more individualized position
- Seat and back also adjust in height
$784.80
Product Details
General Information
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 86241 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Line | Executive |
| Product Name | Executive Antimicrobial Mid-back Chair |
| Marketing Information | Managerial Mid-back Chair with Antimicrobial Seat features a mesh back for conforming comfort. Ergonomic mid-back matches the natural curvature of a person's back. Thick seat cushion is upholstered in healthcare-grade, antimicrobial vinyl so the chair lasts longer and it's easier to clean. Multifunction control adjusts seat and back angles independently with two levers for infinite locking within a fixed range. For more individualized comfort, arms adjust in height and width. Mid-back chair also offers a five-star nylon base, pneumatic seat-height adjustment (17" to 20-9/10" high from the floor), 360-degree swivel, back-height adjustment, tilt and asynchronous three-lever control. Frame is available in black only. Chair meets the CA117 fire-retardant standard and offers an abrasion rating of 60,000 double rubs (ASTM-D-4175). |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Chair |
Product Information
| Chair/Seat Type | Management Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Adjustable Back | Yes |
| Adjustable Arm | Yes |
| Seat Material | Vinyl |
| Seat Feature |
|
| Minimum Seat Height | 17" |
| Maximum Seat Height | 20.90" |
| Back Type | Mid Back |
| Back Style | Mesh |
| Frame Color | Black |
| Base Shape | 5-star |
| Base Material | Nylon |
| Height Adjustment Type | Pneumatic |
| Armrest | Yes |
| Ergonomic | Yes |
| Swivel | Yes |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 40.5" |
| Width | 19.7" |
| Depth | 18.5" |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Post-consumer-waste% | 2% |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | Taiwan |
Overview
Lorell Executive Antimicrobial Mid-back Chair
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.