‹ Prev
Next ›
Lorell Lipped Non-Studded Chair Mat for Hard Floors - 45" x 53"
Tile Floor, Vinyl Floor, Hardwood Floor - 53" Length x 45" Width x 53" Depth x 0.070" Thickness - Lip Size 12" Length x 25" Width - Vinyl - Clear - 1 Each
22 Stock Available
- Nonstudded, smooth-back and protective vinyl to safeguard hard floors
- For occasional office use on hard floors
- Easy-glide rolling surface for effortless chair movement
- Free and Clear formula for a healthy work environment
- 100% recyclable & contains up to 20% recycled material
$69.39
Product Details
General Information
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 82826 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Name | Lipped Non-Studded Chair Mat for Hard Floors - 45" x 53" |
| Marketing Information | Chair mat with a standard lip is designed for hard floors and protects surfaces from wear caused by chair casters. The easy-glide surface and smooth edges provide effortless mobility, while the lightly textured top resists slips and scuffs. Made from clear vinyl, it is free of phthalates, cadmium and BPA, with a lip measuring 25" x 12". |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Chair Mat |
Product Information
| Mat Width | 45" |
| Mat Depth | 53" |
| Mat Length | 53" |
| Mat Thickness | 0.070" |
| Lip Width | 25" |
| Lip Length | 12" |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Vinyl |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
Greenguard Certified |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
| Additional Warranty Information |
limited lifetime |
Overview
Lorell Lipped Non-Studded Chair Mat for Hard Floors - 45" x 53"