‹ Prev
Next ›
Lorell Magnetic Dry-Erase Glass Board
46.5" (3.9 ft) Width x 36" (3 ft) Height - White Glass Surface - Rectangle - Magnetic - Stain Resistant, Ghost Resistant, Smooth Writing - 1 Each
38 Stock Available
- Solid glass panel will not stain or ghost
- Magnetic to use as a bulletin board
- Ultra-white frosted writing area for easy viewing
- Includes marker tray; easy-to-use mounting hardware for quick installation in optimal location
$221.90
Product Details
General Information
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 52508 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Name | Magnetic Dry-Erase Glass Board |
| Marketing Information | Add style to your office with this magnetic, glass board that makes a subtle yet classy statement for dry-erasing. Contemporary, solid glass panel provides a superior writing surface. Glass surface will not stain or ghost. Glass board promotes smooth writing and erases cleanly and completely under the most demanding usage. Glass board looks brand new even after years of use. It works with all dry-erase markers. You can also use the surface as a bulletin board with Lorell's line of magnetic accessories (not included). Steel bolts hide the mounting hardware (included). |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Dry Erase Board |
Product Information
| Board Height | 36" (3 ft) |
| Board Width | 46.5" (3.9 ft) |
| Board Thickness | 0.17" |
| Board Surface Color | White |
| Board Surface Material | Glass |
| Shape | Rectangle |
| Application/Usage | Office |
| Magnetic | Yes |
| Features |
|
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 5 Year |
Overview
Lorell Magnetic Dry-Erase Glass Board
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: QRTG27248WOut of Stock
-
Product Code: QRTG29648W19 Stock Available
-
Product Code: QRTG7248F4 Stock Available
-
Product Code: QRTG7248W17 Stock Available
-
Product Code: QRTG9648W6 Stock Available
-
Product Code: QRTQ25F02IMW3 Stock Available
-
Product Code: QRTQ25F03IMW6 Stock Available
-
Product Code: QRTQ25F04IMW1 Stock Available
-
Product Code: UNV4320479 Stock Available