- Ultra-thin for discreet, full protection
- Integrated wings secure pads in place
- BPA-free and individually packaged
- Perfect for menstrual product vending machines (not included)
<
>
Maxithins Maxi Pad Ultra Thin w/Wings, Vended
With Wings - Maxi - Individually Wrapped - 200 / Carton
Product Code: HOSMT200
Product Unit: CT200
19 Stock Available
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Manufacturer | Hospeco Brands Group |
| Manufacturer Part Number | MT-200 |
| Manufacturer Website Address | https://hospecobrands.com/ |
| Brand Name | Maxithins |
| Product Name | Maxi Pad Ultra Thin w/Wings, Vended |
| Marketing Information |
Ultra Thin full protection, with wings. Folded to fit into #4 box for vending from feminine hygiene dispensers. For use with all HOSPECO dual and napkin only vendors both sold separately. Also fits any vendor/feminine hygiene dispenser that vends #4 boxes. Features:
Industries Most Common To Use: Healthcare, Industrial / Manufacturing, Office / Property Mgmt / BSC, Higher Education, K-12 Education, Bid, Government, Food Processing, Foodservice, Retail, Hospitality |
| Packaged Quantity | 200 / Carton |
| Product Type | Sanitary Napkin |
Product Information
| Absorbency Type | Maxi |
| Wings | Yes |
| Features | Individually Wrapped |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Height | 4.3" |
| Width | 3" |
| Depth | 1" |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Country of Origin | United States |
Overview
With Wings - Maxi - Individually Wrapped - 200 / Carton