‹ Prev
Next ›
Neenah Bright White Cardstock
Letter - 8 1/2" x 11" - 65 lb Basis Weight - Smooth - Acid-free, Lignin-free - Bright White - 1 Pack
727 Stock Available
- Ideal for announcements, invitations, menus, brochures, greeting cards, everyday printing and more
- Clean, crisp, fresh and smooth for superb results every time
- Compatible with copiers and laser/inkjet printers
- Acid-free to last longer
$14.10
Product Details
General Information
| Manufacturer | Neenah Paper, Inc |
| Manufacturer Part Number | 91901 |
| Manufacturer Website Address | http://www.neenahpaper.com |
| Brand Name | Neenah |
| Product Name | Bright White Cardstock |
| Marketing Information | Bright White Cardstock is clean, crisp, fresh and smooth for superb results every time. Ideal for announcements, invitations, menus, brochures, pamphlets, copy projects, art projects, greeting cards, everyday printing and more. Acid-free, lignin-free cardstock offers a 65 lb. weight. |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Product Type | Printable Multipurpose Card Stock |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" x 11" |
| Basis Weight | 65 lb |
| Surface Finish | Smooth |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | Bright White |
| Product Material | Card Stock |
| Weight (Approximate) | 2.44 lb |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Neenah Bright White Cardstock
Also Consider
-
Product Code: PAC101169144 Stock Available
-
Product Code: PAC101186187 Stock Available
-
Product Code: PAC101187159 Stock Available
-
Product Code: PAC101188161 Stock Available
-
Product Code: PAC10119517 Stock Available
-
Product Code: PAC101196Out of Stock
-
Product Code: PAC10119968 Stock Available
-
Product Code: SGH016000Out of Stock